
Kritéria
Pravidla a kritéria soutěže jsou obsažena v příloze k Rezoluci CM/Re(2008)3 o pravidlech udělování ceny krajiny Rady Evropy „Pravidla pro udělení Ceny krajiny Rady Evropy“ a Příloze k pravidlům (ve stejném dokumentu).
Pravidla pro udělení Ceny krajiny Rady Evropy
Článek 1 – Účel
a) Cena je čestným vyznamenáním, které oceňuje politiku nebo opatření uskutečněná místními nebo regionálními orgány nebo jejich seskupeními nebo zvláště významné příspěvky nevládních organizací, týkající se udržitelné ochrany, správy a/nebo plánování krajiny. Má podobu diplomu. Lze udělit i čestná uznání.
b) Cena je určena k ohodnocení těch procesů provádění Úmluvy na národních nebo mezinárodních úrovních, které vedly k dosažení efektivního a měřitelného výsledku.
c) Cena také napomáhá lidem lépe si uvědomit význam krajin pro lidský rozvoj, upevnění evropské identity a blahobyt jednotlivce i společnosti jako celku. Posiluje účast veřejnosti na rozhodovacím procesu týkajícím se krajinných politik.
Článek 2 – Požadavky kladené na kandidáty
V souladu s čl. 11 odst. 1 Úmluvy se kandidáty Ceny mohou stát: místní nebo regionální orgány nebo jejich seskupení, které jako součást krajinné politiky některé ze Stran předmětné Úmluvy, zavedly takovou politiku nebo opatření na ochranu, správu a/nebo plánování krajiny, jež se ukázaly být trvale účinnými a mohou proto sloužit jako příklad pro jiné územní orgány v Evropě. Vyznamenání lze rovněž udělit nevládním organizacím za jejich zvláště významný příspěvek k ochraně, správě a/nebo plánování krajiny.
V souladu s odstavcem 2 výše zmíněného článku se kandidáty mohou stát i přeshraniční místní nebo regionální orgány a seskupení příslušných místních nebo regionálních orgánů, za předpokladu, že společně spravují předmětnou krajinu.
Kritéria pro udělení Ceny krajiny Rady Evropy
1. kritérium – Udržitelný územní rozvoj
Předložené dokončené projekty musí vtisknout ochraně, správě a/nebo plánování krajiny hmatatelnou podobu. To znamená, že projekty musí být dokončeny a zpřístupněny veřejnosti po dobu nejméně tří let před předložením kandidatury.
Musí také:
- být součástí politiky udržitelného rozvoje a být v souladu s územním členěním dotčené oblasti;
- prokázat svou environmentální, sociální, hospodářskou, kulturní a estetickou udržitelnost;
- předcházet nebo napravovat jakoukoli škodu na krajinné struktuře;
- napomáhat zlepšení a obohacení krajiny a přinášet krajině novou kvalitu.
2. kritérium – Exemplární hodnota
Provádění politiky nebo přijatá opatření, která pomohla zkvalitnit ochranu, správu a/nebo plánování krajiny, musí poskytovat příklad správné praxe, který mohou ostatní následovat.
3. kritérium – Účast veřejnosti
Provádění politiky nebo přijatá opatření směřující k ochraně, správě a/nebo plánování dotčené krajiny musí zahrnovat aktivní účast veřejnosti, místních nebo regionálních orgánů a jiných hráčů a měly by jasně odrážet cíle týkající se kvality krajiny.
Veřejnost by měla mít možnost účasti současně dvěmi způsoby:
- prostřednictvím dialogu a výměn stanovisek mezi členy společnosti (např. veřejná setkání, debaty, umožnění účasti a konzultací pod širým nebem)
- prostřednictvím postupů umožňujících účast veřejnosti a její zapojení při provádění krajinných politik přijímaných národními, regionálními a místními orgány.
4. kritérium – Zvyšování veřejného povědomí
Článek 6 A Úmluvy stanoví, že „každá Strana se zavazuje zvyšovat povědomí občanské společnosti, soukromých organizací a veřejných orgánů o hodnotě krajin, jejich úloze a jejich změnách“. Posuzovány budou akce uskutečněné v rámci těchto intencí v rámci dokončeného projektu.